Protest przeciwko budowie ESP Młoty

26 marca 2023, w samo południe pod wodospadem w miejscowości Młoty odbył się protest mieszkańców gminy Bystrzyca Kłodzka przeciwko planowanej budowie elektrowni szczytowo-pompowej.

Wśród uczestników byli mieszkańcy m.in. Bystrzycy Kłodzkiej, Spalonej, Mostowic, Wójtowic, a więc miejscowości, które są bezpośrednio zagrożone przez rządowe plany.

Na początek głos zabrała prezes Stowarzyszenia Niezatapialna Wioska Młoty Agnieszka Skimina. Przywołała ona stanowisko stowarzyszenia, w którym czytamy m.in.

  1. Jako mieszkańcy Młotów i Gór Bystrzyckich domagamy się zaprzestania wszelkich prac związanych z przygotowaniami do wznowienia budowy elektrowni szczytowo-pompowej w Młotach.
  2. Mamy dosyć 50-letniego życia w zawieszeniu, ciągłego odgrzewania tego projektu, który nie był opłacalny w latach 80-tych i nie jest opłacalny w obecnym miksie energetycznym  z coraz większym udziałem OZE.
  3. Domagamy się wstrzymania procedowania w sejmie specustawy o ESP, która uderza w podstawowe prawa obywatelskie. Kolejne etapy pracy nad nią są prowadzone bardzo pospiesznie, co utrudnia rzetelne konsultacje społeczne.
  4. Chcemy zachować bogactwo przyrodnicze Gór Bystrzyckich, ocalić obszary Natura 2000, które w przypadku budowy elektrowni ulegną degradacji.
  5. Chcemy ocalić zasoby wodne dla Bystrzycy Kłodzkiej i miejscowości Gór Bystrzyckich. To w Młotach jest ujęcie zasilające większość mieszkańców gminy w wodę.
  6. Rozumiemy potrzebę magazynowania energii elektrycznej i rolę jaką pełnią ESP w systemie elektroenergetycznym, jednakże uważamy, że istnieją lepsze rozwiązania, które nie ingerują w przyrodę i krajobraz w takim stopniu jak może to mieć miejsce w Młotach.

Zdjęcia autorstwa Łukasza Lewandowskiego

Poniżej publikujemy całą notatkę prasową do pobrania.