Czy wiesz, że Młoty nie będą drugą Soliną ?

W artykułach sponsorowanych wykupowanych na lokalnych portalach Grupa PGE zachwalała liczne zalety budowy ESP Młoty. Wolelibyśmy bardziej merytoryczne przekazywanie wiedzy niż treści reklamowe. Pewnie konwencja, a nie zła wola sprawiła, że autor porównał ciągle potencjalny Zalew Młociński z Jeziorem Solińskim. To jakby porównać Morze Bałtyckie z Atlantykiem.

Zgoda, Jezioro Solińskie z Myczkowskim są nielada atrakcją turystyczną, ale też panują tam zupełnie odmienne warunki naturalne. Zaczynając od tego, że wodę dostarcza jedna z najdłuższych polskich rzek – San. I to dlatego powstała ta zapora, aby chronić region przed powodzią (i przy okazji zalać 6 wsi).

Spójrzmy teraz na proporcje Jeziora Solińskiego (górny zbiornik) i Zalewu Młocińskiego (dolny zbiornik). Solina ma 100 razy większą ilość wody i prawdopodobnie 100 razy większą powierzchnię. Turbiny elektrowni szczytowo-pompowej Solina mają niecałe 200 MW mocy przy projektowanych 1000 MW w Młotach. A to prowadzi nas do głównego argumentu, dla którego nie można porównywać Soliny i Młotów. W Solinie dobowe wahania lustra wody podczas uwalniania energii zmagazynowanej w ESP wynoszą 1 m, w Młotach mówi się o 15 m.

I dlatego ani zbiornik w Młotach ani ten w Spalonej nie będą wykorzystywane rekreacyjnie – PGE niby to przyznaje, ale jednocześnie mami nas tym lazurowym błękitem. Przy takich zmianach położenia lustra wody pływanie jest nie tylko niebezpieczne, ale niemalże niemożliwe.

Okłamywanie mieszkańców gminy Bystrzyca Kłodzka takimi wizjami jest poprostu niemoralne ze strony giganta energetycznego ponoć przodującego w zielonej zmianie.

ESP Solina i ESP w liczbach

Moc: 200 MW / 1000 MW

Wysokość zapory: 82 m / 66 m

Długość zapory: 240 m / 664 m

Spad: 40 m / 240 m

Pojemność górnego zbiornika: 500 mln m sześć. / 6 mln m sześć.

Powierzchnia górnego zbiornika: 2200 ha / 25 ha

Pojemność dolnego zbiornika: 11 mln m sześć. / 12 mln m sześć.

Powierzchnia dolnego zbiornika: 20 ha / brak danych

Dobowe wahania poziomu wody (dolny zbiornik): 5 m / 15 m

Dobowe wahania poziomu wody (górny zbiornik): 1 m / Brak danych