4. Mit na temat budowy ESP Młoty

📍 Mit nr 4. Mieszkańcy gminy Bystrzyca Kłodzka będą mieli tańszy prąd, zwiększy się ich bezpieczeństwo energetyczne (FAŁSZ)

👉 Jedną z zalet budowy elektrowni szczytowo-pompowej w Młotach ma być tańsza energia elektryczna dla mieszkańców.

Taka zapowiedź padła z ust byłego szefa kancelarii premiera Michała Dworczyka podczas spotkania w bystrzyckim ratuszu. Wszystkich liczących na niższe rachunki z Tauronu muszę zawieść, bo nie ma na to szans. Operatorem ESP Młoty będzie podmiot związany z PGE, a nie jedna ze spółek sprzedających prąd. A druga sprawa to to, że ESP przy normalnym funkcjonowaniu będzie traciło jakieś 30% skupowanego prądu. Żeby budżet “Młotów” wychodził na plus, zmagazynowany prąd będzie musiał być sprzedawany drożej. Czy w tym rachunku znajdzie się jeszcze miejsce na dopłacanie mieszkańcom?

👉 Co z bezpieczeństwem energetycznym gminy? Nic się w tej kwestii w związku z budową ESP Młoty nie zmieni. Elektrownia będzie połączona z krajowym systemem energetycznym linią wysokiego napięcia 400 kV poprzez stację w Świebodzicach. Także energia zmagazynowana w Młotach będzie przesyłana 80 km dalej.