Napisaliśmy do Prezydenta Andrzeja Dudy

Szanowny Panie Prezydencie ,

Wiem,że jako przedstawiciel narodu ma Pan wiele ważnych spraw na głowie . Niemniej ważna dla nas jest specustawa o ESP ,która dotknie bezpośrednio wieś Młoty a przy tym całą Kotlinę Kłodzką. Nieodwracalnie na wiele pokoleń zmieniając wygląd tego miejsca. Dlatego głęboko liczę iż znajdzie Pan choćby 15 minut ,aby bliżej zapoznać się z naszą sprawą i zrozumieć dlaczego walczymy o dobro mieszkańców i utrzymanie walorów przyrodniczych tego miejsca .

Nie będę oszukiwać , jest Pan naszą ostatnią nadzieją i Pan również to wie . Jako stowarzyszenie zrobiliśmy wszystko co mogliśmy , a wręcz osiągnęliśmy coś niemożliwego do dokonania w tak krótkim czasie . Działamy od ostatnich dni lutego , zaś samo stowarzyszenie zostało wpisane do KRS 27.03.2023 . Dotarliśmy w tym czasie do wielu specjalistów , polityków , posłów , senatorów . A przede wszystkim do ludzi . Nie mydląc im oczu o kwotach „wyssanych z palca „ ,zaś merytoryczną rozmową i przedstawieniem faktów rzeczywistych.

Będę szczera  . Wiem, że burmistrz Renata Surma , która 25.05.2023 osobiście z Pana rąk odebrała Srebrny Krzyż za zasługi , na pewno z uśmiechem na twarzy wspominała , jak to elektrowni chcą mieszkańcy Młotów . Nie jest to prawdą ,mieszkańcy nie chcą elektrowni . Otóż wyjaśnię . Są trzy gospodarstwa  domowe ,które nie do końca chcą samej elektrowni a milionów , które obiecał im minister Dworczyk wraz z swoją towarzyszką broni (R.Surma) . Swoją drogą Dworczyk to świetny mówca , nie dziwne więc, że kilka osób skusiło się na miliony złotych , które deklaruje poseł nie będący w żaden sposób związany z inwestorem .  Słowa ministra przeczą wszystkiemu , co znajduję się w specustawie . 28 dni na opuszczenie nieruchomości i 5% wartości nieruchomości ,po czym to wojewoda decyduje o kwocie wyceny . To nie jest sprawiedliwe Panie Prezydencie , w tym kraju nie powinno się w tak kategoryczny sposób traktować ludzi.

My zaś działamy na kilku płaszczyznach , organizujemy spotkania z mieszkańcami , protesty i docieramy do kolejnych polityków . Specustawa ponownie przeszła w Sejmie , Prezes naszego stowarzyszenia Agnieszka Skimina  dostała zaproszenie na posiedzenie Nadzwyczajnej Komisji do spraw Klimatu w Senacie , która odbyła się 09.05.2023 . Wtedy  specustawa została odrzucona  ,zaś finalnie odrzucona przez Senat w dniu 11.05.2023 . Niestety , Sejm zrobił nam niemiły prezent z okazji najważniejszego dnia w roku i 26.05 ponownie przepchnął kolanem specustawę o ESP.
 

Rozumiemy potrzebę magazynowania energii elektrycznej , jednakże mamy w Polsce już 5 ESP , które są wykorzystywane w niewielkim stopniu . Po co więc budować kolejną za 7 mld zł? I niszczyć przy tym krajobraz całej Kotliny Kłodzkiej , która głównie żyje z turystyki. Są lepsze miejsca na powstanie takiej elektrowni niż Młoty.

W załącznikach przesyłam pisma ,z którymi bardzo prosiłabym Pana o zapoznanie się  . Między innymi pismo do wszystkich posłów ,w których zawarte są najważniejsze informacje oraz zdjęcia budynków i sztolni. Stanowisko ,które Prezes Agnieszka Skimina wygłosiła w Senacie oraz kilka zdjęć. Zapraszam też do naszych mediów społecznościowych „Niezatapialna Wioska Młoty „ Facebook i Instagram. Znajdują się tam wszystkie bieżąco informacje ,oraz wiele więcej.

W imieniu swoim i stowarzyszenia zwracam się z ogromną prośbą do Pana Prezydenta Andrzeja Dudy, o odrzucenie i nie podpisanie specustawy o ESP. Specustawy niszczącej ludziom życie ,odbierania podstawowych praw obywatelskich ,pozbawiania ludzi dorobków ich życia i więzi społecznych . 

Pisma , które dołączyliśmy w załącznikach