Mit nr 9 na temat budowy ESP Młoty

📣Mit nr 9

Budowa elektrowni szczytowo-pompowej będzie trwała 5 lat -FAŁSZ

📌Podczas spotkania w ratuszu w Bystrzycy Kłodzkiej, które miało miejsce 17.02.2023 mieszkańcom została przedstawiona wizualizacja ESP Młoty. Według tej wizualizacji inwestycja miałaby rozpocząć się w 2025 r ,a zakończyć w 2030 r . Ostatnio pojawiła się informacja ,że budowała miałaby się jednak zakończyć w 2028 r !! Wtedy to tez Grupa PGE deklarowała iż dolny zbiornik zostanie napełniony w 2,5 roku. Przy obecnym stanie rzeki ,jeżeli do budowy by doszło trwałoby to 8-9 lat .

📌Sztolnie po 50 lat zaniechania są w katastrofalnym stanie ,zdarza się ,że korytarze po prostu się zawalają (co tez mieszkańcy słyszą i widzą na własne oczy ) . Aby powstał górny zbiornik wymagane jest ścięcie góry Zamkowej Kopy o 30 m , górny zbiornik będzie wymagał sztucznej budowy . Trzeba stworzyć betonową nieckę od podstaw . Według nowych doniesień może narodzić się również pomysł na wydrążenie nowych sztolni w Młotach ,co tez wymaga czasu . Obecny stan ,w którym budowa została wstrzymana budowano 10 lat ! A procent budowy jest znikomy . Wtedy też twierdzono, że elektrownia zmagazynuje pierwszy prąd po 2 latach od zakończenia budowy .

📌Biorąc pod uwagę stojące zabudowania w Młotach ,które fizycznie nie mogą znaleźć się na dnie dolnego zbiornika będą musiały zostać zburzone. Co wymaga czasu ,jak również uprzątnięcie terenu z gruzu. Nie zapominajmy o powstaniu zapory 80 m wysokości i 240 m rozpiętości .

📌W Czechach znajduje się „bliźniacza” ESP Dlouhé Stráně generująca moc 650MW . Mimo lepszej lokalizacji i większych zasobów wodnych ,budowa tego obiektu trwała aż 18 lat! Przypominamy ,że tam nie doszło do wysiedleń ,jak również do zburzenia zabudowań.