Farma fotowoltaiczna Wilkanów

Niszczenie krajobrazu, obniżenie poziomu wód gruntowych, budowa linii energetycznej, negatywny wpływ na rezerwaty przyrody i mieszkające w nim objęte ochroną zwierzęta. Brzmi znajomo?

Ale tym razem to nie dotyczy Młotów i Gór Bystrzyckich a znajdującego się u podnóża Masywu Śnieżnika Wilkanowa, największej wsi naszej gminy.

Do burmistrz Bystrzycy Kłodzkiej i RDOŚ wpłynęły wnioski o wydanie decyzji środowiskowych, które mają doprowadzić do budowy gigantycznej farmy fotowoltaicznej na podgórskich łąkach.

Mieszkańcy wystosowali petycję do RDOŚ i chcą zablokować tę inwestycję. My z całego serca popieramy ten protest. Nie można pod pozorem ochrony środowiska i rozwoju OZE demolować naturalnych bogactw. I to podczas postępującej katastrofy klimatycznej.

Pojawienie się tej petycji napędza nas do dalszej pracy na rzecz ocalenia Młotów. Użyte w niej argumenty dowodzą, że rośnie świadomość ekologiczna i obywatelska wśród mieszkańców gminy. Opisywane przez nas zagrożenia braku wody i niszczenia krajobrazu są realne i dobrze, że więcej osób je dostrzega.