Trzy nowe elektrownie

📌„Firmy energetyczne planują już budowę trzech nowych elektrowni szczytowo-pompowych: w Rożnowie na istniejącym już zbiorniku, w Młotach na Dolnym Śląsku i Tolkmicku na Warmii. Patrząc jednak na rozmach niektórych projektów, np. tego w Tolkmicku, można złapać się za głowę, czy to aby nie zbyt duża ingerencja w środowisko. Na przykładzie zbiorników w Niedzicy i Sromowcach (Pieniny/Spisz) można jednak wywnioskować, że taka inwestycja przeniesie rozwój dla regionu, stanie się atrakcją, a środowisko „jakoś” przystosuje się do zmian.”

📣Chcemy tylko przypomnieć ,że w przypadku ESP Młoty zmiany będą miały katastrofalne i nieodwracalne skutki dla środowiska. Budowa 80km linii wysokiego napięcia ,zmiany mikroklimatu w zasięgu 5-10 km ,brak wody dla okolicznych mieszkańców ,zniszczenie dwóch obszarów Natura 2000 ,nawet do 18 lat życia na placu budowy ,ścięcie góry Zamkowej Kopy o 30m . A przede wszystkim pozbawienie mieszkańców Młotów dachów nad głową i wszystkiego do czego całym sercem są przywiązani.

A to dopiero początek góry lodowej zniszczeń i problemów związanych z budową ESP !

https://www.chip.pl/2023/07/marnowanie-energii-pep2040?fbclid=IwAR08MkZdgBMT9BGX8AU0g0zBH_6nxxKmMV9AqOTfLrjqWaopBmN0ORYC3VE