Lany Poniedziałek w Młotach

W Lany Poniedziałek (10.04.2023) członkowie SNWM zorganizowali w Młotach piknik przy sztolni obiegowej. Piknikowi z ogniskiem i atrakcjami dla najmłodszych towarzyszył konkurs szukania w trawie kolorowych jajeczek. Dzieci dostały maski z podobizną zwierząt, a każdy z przybyłych papierowego nietoperza. W wydarzeniu udział wzięło ponad 50 osób. 

Prezeska stowarzyszenia Agnieszka Skimina przywitała przybyłych i podziękowała za przybycie. Następnie zapowiedziała gościa specjalnego, którym była Klaudia Jachira. 

Posłanka Zielonych mówiła między innymi o tym, jak dla niej ważne jest budowanie społeczeństwa obywatelskiego przy tak trudnych sprawach jak planowana inwestycja w Młotach. Przypomniała o wspólnym wystąpieniu z rzecznikiem partii Michałem Suchorą pod Ministerstwem Klimatu i Środowiska w Międzynarodowy Dzień Sprzeciwu Wobec Tam, które było aktem wsparcia działań SWNM. Klaudia zaznaczyła, że jako partia popierają rozwój zielonej energii. Natomiast ich zdaniem takie obiekty powinny powstać w innych miejscach, na przykład w wyeksploatowanych kopalniach, a nie w Młotach, gdzie zniszczona zostanie cała fauna i flora. Powstanie tutaj elektrowni szczytowo-pompowej przyniesie też nieodwracalne skutki dla mikroklimatu i stosunków wodnych naszego regiony.
Nie mniej ważnym problemem jest sprawa wywłaszczeń i wysiedleń mieszkańców. Dodała, że na najbliższym posiedzeniu w Sejmie zaczynającym się 13.04.2023 odbędzie się drugie czytanie specustawy dotyczącej elektrowni szczytowo-pompowych. Zieloni zgłoszą swoje poprawki do projektu tej ustawy. Na koniec dodała, że jako mieszkanka Dolnego Śląska będzie nas wspierać i walczyć z nami o naszą „perełkę turystyczną”. 

Następnie Krystyna Kolonko przedstawiła zgromadzonym, jak ważną rolę odgrywają nietoperze w naszym ekosystemie i przeczytała kilka ciekawostek o tych ssakach. 

* doskonale sprawdzają się w ochronie roślin, gdyż często polują na owady uznawane przez nas za szkodniki,

* polują na owady, które są dla ludzi uciążliwe – kolonia 100 nietoperzy biorąc pod uwagę długowieczność nietoperzy (do 30 lat) może zjeść aż 1 350 000 000 000 komarów, czyli 3,5 tony tych owadów,

* nietoperze są „środkiem owadobójczym” zupełnie bezpiecznym dla środowiska,

* warto korzystać z ich naturalnych zdolności do walki ze szkodnikami, o czym doskonale wiedzą leśnicy, wywieszając co roku w lasach nowe skrzynki dla nietoperzy,

* nietoperze są ważnym ogniwem w skomplikowanym układzie powiązań między gatunkami – redukują populacje różnych gatunków owadów i są pokarmem dla innych zwierząt, np. sów. Jak każda grupa organizmów, także nietoperze są niezbędne do sprawnego funkcjonowania całego ekosystemu,

* obecnie uważa się, że istnieje pięć grup zwierząt, które mają kluczowe znaczenie dla przetrwania człowieka – kolejno są to: pszczoły, nietoperze, plankton, ssaki naczelne i motyle,

* są łatwe w utrzymaniu, gdyż wystarczy zapewnić im odpowiednie kryjówki,

* ich odchody stanowią doskonały nawóz do kwiatów, zarówno doniczkowych, jak i ogrodowych.

Dariusz Mielniczek przedstawił fakty dotyczące zwierząt, które od niedawna ponownie zasiedlają nasz region. Wilki od 1998 roku są chronione na terenie całej Polski. Te piękne i dostojne drapieżniki niesłusznie budzą w nas strach, ponieważ wyniki badań świadczą jednak o tym, że starają się unikać kontaktów z ludźmi. Wilki są pożyteczne i spełniają bardzo ważną rolę w przyrodzie, regulując liczebność zwierzyny łownej. Pozostałości ich ofiar dostarczają pokarmu wielu mniejszym zwierzętom. Są sprzymierzeńcami zarówno leśników, jak i rolników, bo polują na ssaki roślinożerne, przyczyniają się do ograniczenia szkód wyrządzanych przez jelenie i sarny w uprawach. Z kolei polując na bobry pomagają w walce z podtopieniami pól i łąk. Jeżeli wybieracie się na spacer do lasu, ognisko, czy piknik, dla dobra wilków, ale również innych zwierząt leśnych, nie zostawiajcie po sobie śladu, przede wszystkim jedzenia.

  • W kulturze amerykańskiej wilki są postrzegane jako tropiciele i wielcy nauczyciele. 
  • Wilki znane są z tego, że posiadają niezwykle długi pysk, który kończy się bardzo wrażliwym nosem. Niesamowity jest fakt, że ich nos jest ponad 100 razy lepszy od nosa ludzkiego i słuchem 20 razy lepszym od ludzkiego. 
  • Wilki posiadają również niezwykły talent do utrzymywania rozsądnego tempa i podczas nocnej wyprawy potrafią pokonać nawet do 90 kilometrów drogi. 
  • Wilk szary, który w różnorakich filmach i bajkach kreowany był na bardzo agresywne zwierze w rzeczywistości jest stworzeniem inteligentnym i całkiem towarzyskim.
  • Wilki są również stałe w uczuciach, gdyż jak tylko znajdują partnera dla siebie, to pozostają ze sobą na dobre i na złe, aż do śmierci.
  • Porozumiewają się za pomocą sygnałów dźwiękowych, jak na przykład wycie, warczenie, czy też skomlenie. 
  • Wbrew pozorom wilki wcale nie wyją do księżyca, lecz porozumiewają się. Ich wycie może być słyszalne nawet z odległości 12 km. 
  • Udowodniono, że istnieją trzy gatunki wilka, ale jednocześnie aż czterdzieści podgatunków. Najczęściej spotykanymi wilkami są wilk szary, jak i również wilk rudy.
  • Niektórzy ludzie wierzą, że cierpią na lykantropię – wiarę, że mogą zmienić się w wilki.
  • Wilk jest przodkiem wszystkich ras psów domowych. 

Kilkoro uczestników pikników wykorzystały okazję i podpisały deklarację członkowską wstępując w szeregi stowarzyszenia.

Po wystąpieniach dzieci korzystały z atrakcji. Dorośli zaś usiedli przy ognisku i podczas  nieformalnych rozmów mieli okazję na bliższe poznanie członków SNWM. Atmosfera była wspaniała, pogoda również dopisała. 

Fotografia Patrycja Skimina – Rzeczniczka prasowa